Morava24.cz
Regionální internetové noviny pro Moravskoslezský kraj

Kultura

Oslaví slunovrat v Torontu


21.6.2007 --- Kultura

Karla Klusoňová se na vernisáži výstavy v Torontu představí svými výtvory včetně paličkovaného klobouku.
Karla Klusoňová se na vernisáži výstavy v Torontu představí svými výtvory včetně paličkovaného klobouku.

Title arrowReklama

OPAVA – Výtvarnice a krajkářka, členka opavské výtvarné skupiny X Karla Klusoňová odcestovala do Kanady. Necestuje sama, doprovod jí činí půl stovky prací z paličkované krajky a téměř stovka nitěných vánočních ozdob. Všechny se stanou součástí výstavy Český styl v Caledonia Design Center v Torontu.

Karla Klusoňová sice původně vystudovala chemii, ale učarovalo jí paličkování. Dosáhla v něm takového mistrovství, že dokonce vytvořila státní dar pro dnes již zesnulého papeže Jana Pavla II. „Jednalo se o paličkovaný obraz Svatého Jana Sarkandra u příležitosti jeho svatořečení,“ vzpomíná rodačka z Chomutova. Kráse paličkované krajky, kterou podle svých slov Klusoňová obdivovala už od malička, zcela propadla zhruba před čtvrtstoletím. „A tak jsem se ve třiceti učila zacházet s podvinkem a paličkami. Jsem vlastně samouk,“ přiznává žena, která od té doby vytvořila stovky nádherných krajek. Navíc vychovala více než stovku dalších zanícených krajkářek, a to nejen z Opavy a okolí. „Její lektorská a organizátorská práce je obdivuhodná. Tvorba pak vystihuje její nadání, cit, představivost i fantazii ve spojení s profesionální řemeslnou dovedností,“ komentoval činnost své bývalé dospělé žákyně dlouholetý ředitel opavské umělecké školy, výtvarný pedagog Miloš Kačírek.

Zmíněný dar pro papeže, který si v roce 1995 objednalo olomoucké arcibiskupství, se stal jedním z prubířských kamenů její dovednosti. „Myslela jsem, že to bude nějaká krajka na oltář. Ale byl to obraz svatého. Tři měsíce mi trvalo, než jsem zachytila výraz obličeje,“ vzpomíná krajkářka. Od dob svých začátků uspořádala desítky výstav doma i v zahraničí, „bodovala“ v desítkách soutěží. Její výtvory působí radost lidem v celé republice, ale také v Německu, Rakousku, Kanadě či Izraeli. S velkým ohlasem odborné i laické veřejnosti se setkala její loňská výstava v Uhříněveském muzeu.

Paličkovaná nádhera vzbudila mimo jiné i pozornost našeho generálního konzula v Kanadě. Pozvání na sebe nedalo dlouho čekat. Přicestovalo počátkem března a týkalo se účasti na výstavě nazvané Český styl. „Vernisáž připadla právě na den letního slunovratu, 21. června. Naše republika se návštěvníkům představí tradiční českou bižuterií, ručně dělanými korálky a mou krajkou. Kromě klasické vamberecké krajky budu vystavovat také novinku, prostorovou krajku,“ vysvětluje umělkyně. Na vernisáži hodlá předvést své šikovné ruce při práci s paličkami a propagovat míní nejen Česko, ale i Opavu. Z pozvání i z toho, že o její účast projevila zájem česká sekce torontské televize, má pochopitelně radost. Stejně jako třeba z prvenství v mezinárodní soutěži za dílo nazvané Kapradí či za tři po sobě následující ceny pro Šikovné ruce z Lysé nad Labem. „Ovšem za životní úspěch považuji, že jsem v Opavě začala s paličkováním a že se teď na Opavsku tolik, s takovou chutí a tak dobře paličkuje,“ uzavírá krajkářka.


Autor / zdroj: Soňa Valentýnová, Listy moravskoslezské


Title arrowKomentáře k článku

Následující komentáře byly na server přidány čtenáři. Nevyjádřují názory provozovatele serveru. Redakce serveru si vyhrazuje právo komentáře smazat.


Lubica Beerova, lubabeerova@centrum.sk, 13.7.2007 9:31:00

po precitani clanku o pani Klusonove a jej umeni by som rada videla obraz , ktory vypracovala pre papeza. dakujem

Title arrowPřidat komentář
Jméno:

E-mail:

Nadpis komentáře:

Komentář:



 Reklama


Reklama

Reklama