Výstava
Kanada
Toronto
Niagara
U Indiánů
Sever Ontaria
Krajanské noviny


Kniha pro návštěvníky
prosím o písmenka



Niagara

Hřmící vody“ (indiánsky: niagara)

mapa


Balm beach
Natur Park
Frensch river
Toulám se
Georgian bay
Parry Sound

Niagara je hraniční řeka. Odděluje Kanadu od Spojených států, měří celkem 58 km. Vytéká z Erijského jezera a z řečiště širokého 1 km se musí před vodopádem vměstnat do 100 metrové šířky. Část vody z Niagary je nad vodopády vedena vybudovanými kanály a pak potrubím na turbíny asi 6 km vzdálených elektráren. Před skalním zlomem se rozdělí na 2 proudy a obtéká ostrůvek Grant Island na straně Ameriky. Pak vytváří dva vodopády. Mírnější americký vodopád a Canadian "Horseshoe" Falls tedy „Podkovu“, jak se říká kanadské straně. Tady padá z výše 55 metrů každou hodinu 11 milionů kubíků vody. Nepředstavitelné množství vody, které v elektrárnách vyrábí nepředstavitelné množství energie. Na dně vodopádu jsou obrovské skály o které se tříští, přesto lze výletní lodí plout až pod padající vodu. Voda se tam vaří jako v kotli. Niagara padá z Podkovy, přibere vodu z amerického vodopádu a teče do jezera Ontario. Cestou posbírá už využitou vodu z elektráren.

Silný hukot a vodní tříšť si zjednávají respekt. Měla jsem štěstí, bylo nádherné počasí a nad oběma vodopády se vytvořila duha. Vítr pofukoval směrem na východ a tak jsem nebyla jako z prádelny. Na promenádě na břehu řeky ani nebylo přelidněno. Nafotila jsem snad i to drama, které řeka skýtá. Je to neskrotný živel dokud nespadne hluboko dolů.





V zimě zase vypadá takto. Ale to už tam nejsem. Přesto má i zamrzlá Niagara své kouzlo.



Zajímavé čtení   

Cestou z Toronta k tomuto obdivu přírody jsem se zastavila u plavební komory v St. Catharines, u krásného pomníku Indiánů a v elektrárně pár metrů pod vodopádem.

Toronto | U Indiánů | Sever Ontaria | Na cestách | Kultura



            NAHORU           další stránka

Galerii